Komunikat Kurii Diecezjalnej w sprawie organizacji Uroczystości Bożego Ciała

29 maja 2020 admin 0

Obowiązujący na terenie naszego kraju stan epidemii ma wpływ na organizację i przebieg uroczystości kościelnych. Uwzględniając ogłoszony przez władze państwowe w dniu 27 maja br. kolejny etap znoszenia ograniczeń dotyczących kultu religijnego i decyzje, zgodnie z którymi w zgromadzeniach poza świątynią może uczestniczyć do 150 osób, decyzją biskupa włocławskiego Wiesława Meringa tegoroczna Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w diecezji włocławskiej będzie miała następujący przebieg:

– na zakończenie Mszy świętej należy wystawić Najświętszy Sakrament i odprawić krótkie nabożeństwo adoracyjne, po którym wyruszy procesja eucharystyczna;

– procesja może odbyć się po terenie przykościelnym (wokół świątyni parafialnej lub na placu przy kościele);

– jeżeli są ku temu odpowiednie warunki, można przygotować symbolicznie tradycyjne ołtarze, przy których odczytywane będą fragmenty Ewangelii;

– na zakończenie procesji eucharystycznej kapłan udzieli wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem w drzwiach kościoła lub przy głównym ołtarzu świątyni;

– w oktawie Bożego Ciała będą mogły odbywać się procesje wokół świątyni;

– nie będzie organizowanych procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami miast i wsi.

W organizacji Uroczystości Bożego Ciała należy uwzględnić aktualnie obowiązujące rekomendacje służb sanitarnych i rządowych.

ks. prał. dr Artur Niemira Kanclerz Kurii

Włocławek, 28 maja 2020 r. (L.dz. 513/2020)